בדיקת ליקויי בניה ונזילות מים טרם כניסה לדירה חדשה

רוכשי דירות חדשות צריכים לתאם שירותי בדק בית על מנת לוודא שהקבלן עמד בהתחייבויות שלו. בנוסף, בדיקת ליקויי בנייה היא הזדמנות טובה לאתר נזילות מים ולטפל בהן לפני שהן הופכות לבעיה חמורה
קבלת אישור אכלוס על דירה חדשה מקבלן לא תמיד מעידה על כך שהנכס אכן מוכן למגורים או שאין בו ליקויי בנייה. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אישור אכלוס שחתום על ידי הגורמים הרלוונטיים מטעם העירייה או הגוף המפקח מתייחס לחיבור לתשתיות חיוניות בלבד – גז, מים, חשמל, תקשורת וכן הלאה. בפועל, האישור לא כולל בדיקה של ליקויי בנייה ולכן זו אחריות מלאה של הרוכשים.
הטעות הנפוצה היא להתייחס לדירה חדשה בתור נכס שלא יכולים להיות בו ליקויי בנייה. המצב כמובן הפוך לחלוטין ולעיתים דווקא דירות חדשות חשופות לליקויים יותר מאשר בתים שכבר גרו בהם. עם זאת, החדשות הטובות הן שרוכשי דירות חדשות יכולים לתאם בדיקת ליקויי בנייה ונזילות מים טרם כניסה לדירה חדשה ואף להטיל את האחריות לתיקונים על הקבלן.

מה כוללים שירותי בדק בית?

בדיקת ליקויי בנייה כוללת בתוכה את העניין של נזילה אבל היא גם מתייחסת לעוד שורה ארוכה של נושאים. הנה למשל כמה דברים שנבדקים לצד נזילות מים טרם כניסה לדירה חדשה ובהתאם להתחייבויות המוקדמות של הקבלנים:
א. ליקויי בנייה בריצוף – כל ליקויי הבנייה שקשורים לריצוף נבדקים מראש על מנת שניתן יהיה לתקן אותם לפני האכלוס בפועל. גם אם הדיירים קיבלו אישור אכלוס, יש צורך לבדוק ליקויים בטיחותיים, תפקודיים ואסתטיים.
ב. בדיקות סדקים ויציבות – נושא לא פחות חשוב שאותו כדאי לבדוק קשור לסדקים ויציבות. אם רוצים ליהנות מהיתרונות של דירה חדשה מקבלן, מאוד חשוב לבדוק שאין סדקים בטיח קירות ותקרה שעלולים להעיד על בעיות קונסטרוקטיביות חמורות.
ג. בדיקת חלונות – את החלונות בודקים תוך התאמה לתקן הישראלי. אם ישנן טעויות, הן בדרך כלל קשורות לעבודות פילוס, איטום ותפקוד חומרים.

היתרונות של איתור נזילות

אי אפשר לדבר על הנושא של בדיקת ליקויי בנייה טרם כניסה לדירה חדשה בלי להזכיר את העניין של נזילות מים. כל נזילה שנובעת מפיצוץ בצנרת, מהתקנה לקויה או מליקויי בנייה ספציפיים עלולה לגרום נזקים בלתי הפיכים ולפגוע באיכות החיים של רוכשי דירות חדשות. מעבר לכך, לרוב הקבלנים אין את הכלים הנדרשים על מנת לאתר נזילות וגם לדיירים עצמם אין את הניסיון המחייב.
הפתרון הוא כאמור לתאם שירותי בדק בית שכוללים בתוכם את הנושא הספציפי של נזילות מים. היות ובעיות רטיבות שנובעות מנזילות נחשבות לליקויי הבנייה הנפוצים ביותר, יש צורך לאתר את המקור לנזילה ולמצוא פתרונות תוך שימוש במכשור מתקדם. כאשר עושים את זה בצורה מקצועית ורחבה, מקבלים פרטים מסודרים על הנזילה ומעלים את הסיכוי לפתור את הבעיה.

מה עושים אחרי שמגלים נזילה בדירה חדשה?

בעלי דירות חדשות שמגלים את הנזילה לפני שהם עוברים לנכס יכולים לטפל בה בצורה יסודית. אפשרויות הטיפול נקבעות לפי סוג הנזילה והסיבה לבעיה, אך גם בנושא הזה ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע. במקביל, אפשר לבדוק אופציה להגשת תביעה מול הקבלן ולחייב אותו לטפל בנזילה ובליקויי הבנייה שעל הפרק.
לסיכום, בדיקת ליקויי בנייה ונזילות מים טרם כניסה לדירה חדשה היא חלק בלתי נפרד מרשימת המשימות שצריך לבצע. אם רוצים לעבור לדירה חדשה בראש שקט, בדיקות כאלה יאפשרו זיהוי מוקדם של התקלות וטיפול מקיף.

פוסטים אחרונים

שיקום מבנים מסוכנים

אזרחים רבים מתגוררים במבנים המוגדרים כמסוכנים ואינם בטוחים, זה יכול להיות מבנה ישן בן עשרות רבות של שנים, או מבנה שעבר פגיעה משמעותית ולא תוקן

שיפוץ בניין משותף

כאשר גרים ביחד בבניין משותף יש לא מעט אחריות משותפת על כל הדיירים ביחד. כאשר משהו מתקלקל בבניין או שצריך לתקן אותו אז האחריות והעלות

שדרוג הדירה עם שטיחים וריהוט

שדרוג הדירה לפני מכירה

בעלי דירות רבים רוכשים דירה להשקעה, דירה במחיר נמוך שלאחר שיפוץ ושדרוג הנכס. ערך הדירה יעלה  והם יוכלו למכור את הדירה לכל המרבה במחיר. אלא

סרטוני נושא
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן