השקעה בנכס מסחרי

מהו נדל"ן מסחרי? מה כדאי לדעת לפני השקעה בנכס מסחרי?

נכס מסחרי או עסקי הוא נדל"ן שאינו מיועד לצורכי מגורים אלא לצורך משרדים, חנויות, מחסנים לוגיסטיים, מעבדות, מרפאות, מבני תעשייה, בתי מלון, מסעדות, תחנות דלק ועוד. גם מגרש ריק יכול נדל"ן מסחרי. העסקאות הנעשות בעולם הנדל"ן המסחרי נחשבות לארוכות ומורכבות יותר מאלו הנעשות לצורך רכישת נכסים למגורים – אך עסקה טובה תביא לבעלים תמורה הרבה יותר גדולה מעסקת נדל"ן לצורך מגורים.

נדל"ן מסחרי, עסקאות לטווח ארוך

כאמור, נדל"ן מסחרי מוגדר כמגרש, מבנה, חנות, מסעדה וכל נכס שאיננו מיועד לצרכי מגורים. עסקאות בתחום הנדל"ן המסחרי מביאות לעיתים קרובות תשואה של 6%-8% לעומת תשואה נמוכה בהרבה כאשר מדובר בנדל"ן למגורים, שלעתים אינה מגיעה אפילו למחצית מכך. עסקאות נדל"ן מסחרי מביאות לרווחי הון כשהן מגיעות לידי מימוש – מכירה. לרוב, בעת המכירה המחיר יהיה גבוה יותר מאשר במעמד הרכישה.

חסרונות ברכישת נדל"ן מסחרי

  • צרכי תחזוקה גבוהים יותר מנדל"ן למגורים
  • הנכסים חייבים בדיווח ובתשלום מסים
  • תנודתיות וסיכונים גבוהים בשל מצב השוכרים של הנכס (במצב שבו הנכס לא מאויש, או כשהשוכרים נקלעים למצב כלכלי במסגרתו הם אינם יכולים לשלם את דמי השכירות במקום)
  • הארנונה המשולמת בעבור הנכס גבוהה יותר מאשר על נכס למגורים
  • לעומת מחירי הדיור בישראל העולים בקצב מסחרר, מחירי הנדל"ן המסחרי אינם משתנים בקצב מהיר
  • המשכיר מחויב להנפיק חשבונית מס/קבלה לשוכרים, ובמקרים מסוימים גם להשכיר את הנכס יחד עם ריהוט משרדים שתואם לדרישות השוכרים.

רק המיקום קובע

אחת הנקודות החשובות ביותר מבחינת כדאיות ההשקעה בנכס של נדל"ן מסחרי היא מיקומו של הנכס. היות ומדובר על השקעה לטווח ארוך, מומלץ לזהות את פוטנציאל האזור בו הוא ממוקם גם לשנים הקרובות. באם הנכס ממוקם באזור תעשייה ממוקם העומד להפוך לאזור הייטק משגשג על ידי העירייה? מובן שההשקעה כדאית. חשוב לדעת עד כמה יהיה הנכס המדובר אטרקטיבי גם בשנים הקרובות.

נקודות נוספות שחשוב לבדוק לפני קניית נכס מסחרי באזור עירוני

טרם ההשקעה, כדאי לבחון האם אין התנגדות של תושבי ועסקי הסביבה לקיום הנכס המסחרי – ואם אין הגבלה לסוג השוכרים במקום. בנוסף, לא כל נכס יכול לשמש מסעדה ולא כל משרד יכו להפוך למרפאת שיניים. לא כל מבנה תעשייה ניתן להשכיר לצרכי מפעל הנחשב מזהם סביבתי.

בשורה התחתונה

השקעה בנכס מסחרי היא כדאית לטווח הארוך בתנאי שנלקחים בחשבון כל היתרונות והחסרונות הכרוכים בהשקעה זו. יש לקחת בחשבון פרמטרים מהותיים כגון: מיקום הנכס, יכולת כלכלית של השוכרים, תשלום מיסים הכרוכים ברכישת נכס למטרות מסחר ועוד.

פוסטים אחרונים

שיקום מבנים מסוכנים

אזרחים רבים מתגוררים במבנים המוגדרים כמסוכנים ואינם בטוחים, זה יכול להיות מבנה ישן בן עשרות רבות של שנים, או מבנה שעבר פגיעה משמעותית ולא תוקן

שיפוץ בניין משותף

כאשר גרים ביחד בבניין משותף יש לא מעט אחריות משותפת על כל הדיירים ביחד. כאשר משהו מתקלקל בבניין או שצריך לתקן אותו אז האחריות והעלות

שדרוג הדירה עם שטיחים וריהוט

שדרוג הדירה לפני מכירה

בעלי דירות רבים רוכשים דירה להשקעה, דירה במחיר נמוך שלאחר שיפוץ ושדרוג הנכס. ערך הדירה יעלה  והם יוכלו למכור את הדירה לכל המרבה במחיר. אלא

סרטוני נושא
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן